Tarihçemiz - Seba Pamuk Tekstil Ltd. Şti

Tarihçemiz

Tarihçemiz

Seba Tekstil, yarım asrı aşan ticaret hayatına kurucusu Cahit Büyükdereli’nin 1950’li yılların başında Kahramanmaraş'ta gerçekleştirdiği yün alım satımı ile başlamıştır. 

1960'lı yılların ilk yarısında iklimi, suyu ve verimli toprakları ile öne çıkan güneydoğu illerinde pamuk tarımı gerçekleştiren Cahit Büyükdereli, kaliteli elyaf hasatlarına imza atmış ve tekstil sektöründeki parlak geleceğinin sinyallerini vermiştir. Bu verimli hasatlar ilk meyvesini vermiş ve Seba Çırçır ve Prese Fabrikası Kahramanmaraş’ta faaliyetlerine başlamıştır. Cahit Büyükdereli’nin emekleriyle kurulan bu fabrika şehrin tekstil sektöründeki öncüsü olmuştur.

Bir demet kozayı yetiştirebilmek için tarlada verilen emekleri yaşayarak tecrübe eden Büyükdereli Ailesi’nin önde gelenleri, üretim ve ticaret gerçekleştirdikleri süre boyunca çiftçinin emeğine saygı duymuş ve korumayı prensip edinmiştir. 

2007 yılında iplik üretim tesisleriyle gerçekleştirilen işbirliği ile temizleme ve eğirme süreçlerinde meydana gelen telefleri çeşitli işlemlere tabi tutarak üretime tekrar dâhil etme başarısına ulaşan Seba Tekstil, bu uygulamasıyla tekstil sektöründe “Sıfır Atık” kampanyasının temellerini atmıştır.

Seba Tekstil, 2010 yılında Çin, Rusya, Almanya, İtalya ve Fransa gibi dünyanın önemli ülkelerinden gelen uygun yüksek kaliteli ürün taleplerini başarıyla karşılayarak ihracat konusunda önemli adımlar atmıştır.

Nesilden nesile aktarılan tecrübe ve kurum kültürü ile Seba Tekstil, yenilikçi, teknolojiye ve inovasyona önem veren, çevreye ve insana duyarlı, sürdürülebilirliğe inanan 3. jenerasyonu ile tekstil sektörünün lokomotif markalarından biri olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.